Encyclopaedia Metallum: The Metal Archives — największe kompendium dorobku wykonawców muzyki metalowej
Jak z samego tytułu można wywnioskować, publikacja ta dotyczy najbardziej wpływowej strony internetowej poświęconej wykonawcom metalowym i ich wydawnictwom. Tak bowiem Encyclopaedia Metallum: The Metal Archives jest postrzegana przez dziennikarzy, fanów muzyki metalowej oraz osoby z zewnątrz. To trwa nie od wczoraj, gdyż witryna już od blisko dwóch dekad pełni rolę banku informacji dla milionów ludzi słuchających różnych gatunków metalu. Oferuje bowiem najbardziej konkretne dane dotyczące każdego zespołu metalowego, m.in. historię i informacje o grupie, pełną dyskografię, teksty piosenek, status członków zespołu i linki. Encyklopedia ponadto zawiera te same informacje na temat projektów muzyków metalowych oraz działających solo metalowych wokalistkach i wokalistach. Stanowi zatem swoisty fenomen i dlatego aż się prosi, żeby przedstawić, jak doszło do jej powstania i na jakich zasadach działa.
Wystartowanie
Inicjatorem powstania encyklopedii jest niejaki HellBlazer, który jako zaprawiony metalowiec nie mógł zdzierżyć tego, że informacje o wydawnictwach i twórcach muzyki metalowej były tak ciężko osiągalne w internecie na przełomie XX i XXI wieku. Ponieważ największe internetowe bazy dyskografii typu Discogs nie skupiały się na samym metalu, a te podziemne metalowe były znacznie niekompletne. HellBlazer pomyślał więc, żeby stworzyć centralne repozytorium informacji o wszystkich metalowych wykonawcach (zespołach, projektach, solowych wokalistkach i wokalistach), do których ludzie mogliby się odwoływać. Początkowo zaczął od ręcznego tworzenia strony każdego wykonawcy w HTML-u, ale szybko okazało się to całkowicie niemożliwym do zarządzania, i poddał się po zaledwie kilku próbach. Potem dowiedział się więcej o programowaniu stron internetowych i wpadł na pomysł, aby stworzyć obecny system, w którym każda osoba zarejestrowana na witrynie może wnieść swój wkład. Niewątpliwie w pogłębieniu wiedzy programistycznej pomogła mu jego partnerka Morrigan. Dzięki działaniom tegoż duetu Encyclopaedia Metallum: The Metal Archives została oficjalnie uruchomiona 17 lipca 2002 roku. Szybko też zaczęła rosnąć w siłę i już po dziesięciu miesiącach działalności jej baza liczyła 10 tysięcy wykonawców grających różne odmiany metalu.
![]() |
Z lewej współzałożycielka witryny - Morrigan |
Stanie się potęgą
Obecnie na Encyclopaedia Metallum: The Metal Archives znajduje się 141666 wykonawców metalowych (gdzie jakieś 80% stanowią zespoły), 717374 zarejestrowanych osób i 111309 recenzji. Te liczby najlepiej pokazują jak prężnie działa ta witryna internetowa, o której sile decydują użytkowniczki i użytkownicy. Około 84 000 z nich wniosło co najmniej jeden wkład, a ponad 2000 było aktywnych w ostatnim miesiącu. Dla tych najaktywniejszych są przyznane rangi: Metal lord, Metal demon i Metal knight. O skali popularności encyklopedii poświadczy fakt, iż ma obecnie około miliona odsłon dziennie. Takiego zaś wyniku tej undergroundowej witrynie może pozazdrościć wiele komercyjnych molochów. Niewątpliwie wpływ na tak dużą wyświetlalność ma jej intuicyjna przeglądarka danych oraz przejrzysty wygląd strony głównej. Najlepiej to obrazuje zakładka „Bands”, gdzie są uszeregowani wykonawcy według podziału alfabetycznego, krajowego i gatunkowego. To samo tyczy się zakładki „Labels”, zawierającej nazwy etykiet pod względem przynależności krajowej i kolejności alfabetycznej oraz „Rabels” z zestawem chronologicznie wydanych recenzji. Przydatnymi zakładkami też są: „RIP” z personaliami ostatnio odeszłych muzyków, „Random Band” z losowo wybranymi wykonawcami oraz „User Ranking” zawierająca ranking użytkowników i „News Archive” oferująca najnowsze wiadomości ze sceny metalowej.
Encyclopaedia Metallum: The Metal Archives posiada także sprawnie działające forum, na którym można między innymi popisać o ulubiony wykonawcach metalowych, dowiedzieć się o planowych koncertach czy sprzedać akcesoria muzyczne. Jest ono codziennie odwiedzane przez wiele tysięcy osób, co czyni go jedno z największych forów dotyczących muzyki metalowej na świecie.
Ostra selekcja
Polski metal jest tam bardzo ceniony
summa summarum
![]() |
Od tego zespołu wszystko się zaczęło. |
Tak przy okazji jestem ciekaw, jak Wy oceniacie poziom merytoryczny i wydawniczy Encyclopaedia Metallum: The Metal Archives? A także zapraszam wszystkie zainteresowane osoby do zapoznania się z moimi artykułami „Polski black metal... po polsku. Od Kata do Furii” oraz „Antologia polskojęzycznych albumów (około) blackmetalowych”, które tematycznie odwołują się do jej zasobów.
Komentarze
Prześlij komentarz