Polscy twórcy zakręconej elektroniki już od kilku lat podbijają świat
Pobierz link
Facebook
X
Pinterest
E-mail
Inne aplikacje
-
Tworzą oni elektronikę, która brzmi ciężko, transowo i mrocznie. Niektóre utwory okraszają również niesamowitym, niepokojącym żeńskim wokalem. W ostatecznym rozrachunku daje to jedyny w swoim rodzaju klimat.
Ich nagrania powstają komputerowo w domowym zaciszu, z wykorzystaniem specjalistycznych programów dźwiękowych. Potem trafiają na YouTube, a te najpopularniejsze osiągają nawet kilka milionów wyświetleń i to w większości od ludzi z zagranicy.
Tak więc polscy wykonawcy „około'witchhousowi” cieszą się międzynarodową renomą, czego nie można powiedzieć o gwiazdach polskiego popu czy rapu. Przedstawiłem tu natomiast trzech krajowych producentów i Dj'jów, którzy najdłużej działają w tym nurcie muzycznym. Przy okazji podałem także namiary do fanpage'y kilkunastu im podobnych twórców.
JUTRØ
JUTRØ to już legenda kolektywu CZELUŚĆ. Tworzy go Filip Fabiański — producent muzyczny lubujący się w hip-hopie, trapie, ciemnej elektronice oraz witch housie. Co ciekawe, nazwa projektu jest również jego pseudonimem..
O JUTRØ zrobiło się głośno ponad 6 lat temu za sprawą genialnego utworu TRAVVA, który do tej pory zebrał na YouTubie blisko 7 milionów wyświetleń. Jest w nim mrok, tajemniczość, zmysłowość i niesamowitość. Transowy wokal LINDY wrzyna się zaś na zawsze w podświadomość.
Utwór ten jest również ważny medialnie, ponieważ zaraz po światowym sukcesie TRAVVY ukazał się wywiad na Onecie pt. „JUTRØ: producentów jeszcze się u nas nie docenia”. Późniejsze nagrania projektu potwierdziły jegoż potencjał twórczy, notując setki tysięcy wyświetleń na kanałach YouTube, choćby jak: AUREA, PROCH, ŚMiERC czy PENGA.
FORXT
FORXST jest kolejnym wielce cenionym producentem muzycznym i DJ-em, którego kojarzy się z wytwórnią, cyklem imprez i festiwalem CZELUŚĆ. Od blisko dekady specjalizuje się w szeroko pojętym gatunku muzyki wave.
FORXST świetnie sprawdza jako współproducent, albowiem wylansował z QUEBONAFIDE hit TEEN KASIA (mający prawie 9 mln klików na YouTube) oraz wspomnianą „Aureę” z Jutrø. Solo największy sukces osiągnął za sprawą niesamowitego Awake, które zebrało blisko 5 milionów wyświetleń. Poza tym ma też zaliczone kilka youtubowych stutysięczników.
SOKOS
SOKOS to kolejny polski artysta muzyczny, który tworzy elektroniczną ucztę dźwiękową. Jego utwory przeważnie rozpoczynają się chilloutowo, aby później przejść w rytualno-egzotyczny obrzęd. Aby dojść do podobnego wniosku, wystarczy zresztą posłuchać utworów: SOCI€TY, A WAY OUT OF LONELINESS, r e l a k s czy NIEPRZESPANE NOCE. Utwory Sokosa na YouTube mają od kilku do kilkaset tysięcy wyświetleń, więc nie jest bardzo popularnym wykonawcą. Ale w tym przypadku nie chodzi o ilość, tylko jakość.
Myślę, że tego typu muzyka z każdym rokiem będzie miała także w naszym kraju coraz większe grono odbiorców. Ma bowiem w sobie duży ładunek rytualnej przebojowości i działającą uzależniająco sugestię podprogową.
Jest to wspomnienie życia Algimantasa Dailidė — nazistowskiego zbrodniarza wojennego pochodzenia litewskiego, który zmarł w 2015 roku — a na polskiej Wikipedii ciągle jest „ poszukiwanym nazistą ”. Zresztą Centrum Szymona Wiesenthala — jeszcze w 2016 roku — umieszczało Dailidė n a liście najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy nazistowskich... pomimo tego, że w internecie znajdowało się zdjęcie jego grobu . Sami przyznacie, że jest to sytuacja precedensowa, a dotyczy jednego z najbardziej znanych nazistów w krajach bałtyckich . Algimantas Mykolas Dailidė urodził się 12 marca 1921 w Kownie. Dorastał natomiast w Wilnie i podjął tam naukę w szkole leśnej, gdy Związek Radziecki zaanektował Litwę w 1940 roku. Zaraz potem wydalono go z tej szkoły po wyrażeniu sprzeciwu wobec Józefa Stalina i partii komunistycznej. Dailidė już wtedy był zadeklarowanym wyznawcą faszyzmu i kiedy naziści przejęli kontrolę nad Litwą w 1941 r., dołączył do tajnej litewskiej policji „ Saugumas ”, wykorzys...
P olski black metal kojarzy się fanom głównie ze świetnymi frontmenami. Nie każdy jednak z nich wie, że w naszym kraju spędziła kilkanaście lat życia legendarna już Onielar. Swoją antychrześcijańską krucjatę rozpoczęła ponad 25 lat temu w niemieckim zespole Darkened Nocturn Slaughtercult . Mroczna Yvonne jest ciągle jego niekwestionowaną liderką, jako frontmenka zyskując wielki mir w blackmetalowym podziemiu swoim skrzekliwym, prawdziwie nawiedzonym śpiewaniem. Co ciekawe jest jedną z niewielu urodzonych w Polsce wokalistek metalowych, która podczas występów gra również na gitarze rytmicznej. Czym skorupka za młodu nasiąknie... Onielar przyszła na świat około 1980 roku jako Iwona Wilczyńska. W Polsce swoje wczesne lata spędziła w skrajnie wyznaniowej rodzinie. Miało to destruktywny wpływ na psychikę Onielar i jak później wspominała w wywiadach, branie udziału w obrządkach katolickich szybko zaczęło wywoływać u niej poczucie odrazy. Niedziwne więc, że już w wieku kilkunastu lat świ...
Tajemnicza Melse udzielała się w muzycznym undergroundzie zaledwie przed dwa lata. Mimo tego śmiało można ją nazwać — jedną z najzdolniejszych blackmetalowych instrumentalistek w historii. Wszystkie dema i splity projektów Melse emanują bowiem niesamowitym klimatem brzmieniowym. Mroczne wokale wraz ze skrajnie podziemną produkcją po wsze czasy dodają im natomiast obskurnego uroku. Co ciekawe, te kultowe już taśmy Melse tworzyła razem ze swoim kontrowersyjnym mężem, który w znacznym stopniu wpłynął na prawie całą jej dorosłą egzystencję. W tekście tym znajdziecie oczywiście youtube'owe odnośniki z tymi nagraniami. Ale jego „ clou ” będzie przedstawienie wszystkich dostępnych informacji na temat krótkiego życia Lady Bettinger, a w oparciu na tym odniesienie się do jej spuścizny muzycznej i destrukcyjnej miłości . Wstępniak Melse tak naprawdę miała na imię Sandra. Urodziła się w pierwszej połowie lat 80-tych w Niemczech (najprawdopodobniej w mieście Saarbrücken lub okolicy). Melse szy...
Komentarze
Prześlij komentarz