Polscy twórcy zakręconej elektroniki już od kilku lat podbijają świat

Tworzą oni elektronikę, która brzmi ciężko, transowo i mrocznie. Niektóre utwory okraszają również niesamowitym, niepokojącym żeńskim wokalem. W ostatecznym rozrachunku daje to jedyny w swoim rodzaju klimat.

Ich nagrania powstają komputerowo w domowym zaciszu, z wykorzystaniem specjalistycznych programów dźwiękowych. Potem trafiają na YouTube, a te najpopularniejsze osiągają nawet kilka milionów wyświetleń i to w większości od ludzi z zagranicy. 

Tak więc polscy wykonawcy „około'witchhousowi” cieszą się międzynarodową renomą, czego nie można powiedzieć o gwiazdach polskiego popu czy rapu. Przedstawiłem tu natomiast trzech krajowych producentów i Dj'jów, którzy najdłużej działają w tym nurcie muzycznym. Przy okazji podałem także namiary do fanpage'y kilkunastu im podobnych twórców.


JUTRØ

JUTRØ to już legenda kolektywu CZELUŚĆ. Tworzy go Filip Fabiański — producent muzyczny lubujący się w hip-hopie, trapie, ciemnej elektronice oraz witch housie. Co ciekawe, nazwa projektu jest również jego pseudonimem..

O JUTRØ zrobiło się głośno ponad 6 lat temu za sprawą genialnego utworu TRAVVA, który do tej pory zebrał na YouTubie blisko 7 milionów wyświetleń. Jest w nim mrok, tajemniczość, zmysłowość i niesamowitość. Transowy wokal LINDY wrzyna się zaś na zawsze w podświadomość.



Utwór ten jest również ważny medialnie, ponieważ zaraz po światowym sukcesie TRAVVY ukazał się wywiad na Onecie pt. „JUTRØ: producentów jeszcze się u nas nie docenia”. Późniejsze nagrania projektu potwierdziły jegoż potencjał twórczy, notując setki tysięcy wyświetleń na kanałach YouTube, choćby jak: AUREA, PROCH, ŚMiERC czy PENGA.


FORXT


FORXST jest kolejnym wielce cenionym producentem muzycznym i DJ-em, którego kojarzy się z wytwórnią, cyklem imprez i festiwalem CZELUŚĆ. Od blisko dekady specjalizuje się w szeroko pojętym gatunku muzyki wave.

FORXST świetnie sprawdza jako współproducent, albowiem wylansował z QUEBONAFIDE hit TEEN KASIA (mający prawie 9 mln klików na YouTube) oraz wspomnianą „Aureę” z Jutrø. Solo największy sukces osiągnął za sprawą niesamowitego Awake, które zebrało blisko 5 milionów wyświetleń. Poza tym ma też zaliczone kilka youtubowych stutysięczników.


SOKOS

SOKOS to kolejny polski artysta muzyczny, który tworzy elektroniczną ucztę dźwiękową. Jego utwory przeważnie rozpoczynają się chilloutowo, aby później przejść w rytualno-egzotyczny obrzęd. Aby dojść do podobnego wniosku, wystarczy zresztą posłuchać utworów: SOCI€TY, A WAY OUT OF LONELINESS, r e l a k s czy NIEPRZESPANE NOCE. Utwory Sokosa na YouTube mają od kilku do kilkaset tysięcy wyświetleń, więc nie jest bardzo popularnym wykonawcą. Ale w tym przypadku nie chodzi o ilość, tylko jakość.


INNI

Kolektyw CZELUŚĆ wypromował też innych rodzimych producentów/DJ-ów/duetów wykonujących zakręconą elektronikę. OLFVN, KOSA, BEKTU, MYSTXRIVL, ARRM, RYSY, ASTRØWILK, KAMSKA (jedyna kobieta), AJGOR, LANEK, DA VOSK DOCTA, BVXSEEK, pexØt, DOUBLEXX, BLIND.SCREAM, PiNE, SKELER, NOCNY, MADKID, ADASH, WiFi Boys — takie w większości noszą pseudonimy. Według mnie ich utwory również warte są bliższego zapoznania. Swoją drogą w tym klimacie tworzą czasami też bardzo popularni u nas raperzy ZDECHŁY OSA i Quebo (wspomniany wcześniej).


SUMUJĄC

Myślę, że tego typu muzyka z każdym rokiem będzie miała także w naszym kraju coraz większe grono odbiorców. Ma bowiem w sobie duży ładunek rytualnej przebojowości i działającą uzależniająco sugestię podprogową.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Algimantas Dailidė — nazistowski zbrodniarz, któremu nie pozwalają umrzeć w Polsce

Grzegorz Jurgielewicz (aka Karcharoth, aka Anextiomarus) — schizofrenik, który współtworzył podwaliny polskiego black metalu

Czarna śmierć — dlaczego nastała w średniowieczu i jak zmieniła Europę. Opinia subiektywna