5 konkretnych kanałów na YouTube dla fanów muzyki metalowej

Słucham muzyki głównie na YouTube, pomimo posiadania sporej liczby płyt CD, kaset i winyli. Na tym amerykańskim serwisie wideo online zresztą większość ludzi korzystających z internetu słucha muzykę. Bezpłatność, duży wybór i dobra jakość nagrań. Są to trzy główne czynniki o tym decydujące dla ponad dwóch miliardów ludzi na świecie. Przedstawione tu kanały youtubowe, dedykowane są natomiast dla pasjonatów różnych gatunków metalu — choć z małym wskazaniem na BM.


northazerate

Dowódcą metalowego podcastu Northazerate jest Paweł Winiarski, znany również z pisania dla Antyweba, Polygamii i Gamikaze. Oprócz metalu jest więc mocno zaznajomiony z tematyką nowych technologii i gamingu. Winiarskiemu to obycie pisarskie i wielowymiarowość zamiłowań wychodzi tylko na plus. Jego vlogi są bowiem przedstawione konkretnie bez przysłowiowego lania wody, a recenzuje w nich głównie nowe albumy rodzimych hord blackmetalowych. Przyznam, aczkolwiek że na początku kanał Northazerate jakoś specjalnie mnie nie porwał. Zmieniło się to jednak po świetnej recenzji płyty „Rzeczom” zespołu Odraza i wypomnieniu Luczykowi nagonki na umierającego już wtedy Kostrzewskiego.


Metalurgia Plus

Metalurgia Plus to chyba jeden z najbardziej awangardowych kanałów youtubowych dla fanów muzyki metalowej. Jego głównymi prowadzącymi są Piotr i Michał. Od czasu do czasu pomagają im też Tomek i Staszek. Wszyscy wygadani, inteligentni i znający się na różnych odmianach metalu. Choć podczas wielu odcinków Metalurgii lubią oni także prowokować. Miało to miejsce choćby w popularnym podcaście „Zespoły, które zmieniły współczesny polski metal, czyli od Witchmaster do Mgły”, w którym ostro „pojechali po legendzie” Acid Drinkers i Sweet Noise. Odcinki Metalurgii mają przy tym jedyny w swoim rodzaju wystrój z różnymi dziwnymi motywami w tle. Oprócz recenzji można na nich znaleźć cotygodniowy przeglądy singli oraz rozmaite dyskusje, wywiady i podsumowania.


What The Fuzz Podcast 

What The Fuzz Podcast jest natomiast dedykowany głównie do metalowych purystów. Dba o to w szczególności charyzmatyczny Zdan, który do spóły z Zachesem prowadzę ten kanał na YouTube. Tak więc prawie wszystko, co chwali Metalurgia, odrzuca WTFP... i na odwrót. Mnie na tym kanale najbardziej spodobało się, jak Zdan znokautował Luczykowego Kata w dwóch recenzjach z serii „Po co to nagrano?!”, a chodziło tu o długograje załogi Kowboja z 2019 i 2020 roku. Choć zdecydowanie więcej tam materiałów trzyma wysoki poziom przekazu.


Black Metal Promotion

Black Metal Promotion to największy kanał na YouTube z albumami hord blackmetalowych, na którym prym wiodą premierowe albumy. Działa on od marca 2015 roku i zawiera tysiące długograjów nagranych w tym gatunku, który z czasem stał się coraz bardziej wielowymiarowy. Co ważne na BMP są dostępne wszystkie ważne albumy polskich kapel BM. O sile tego kanału najlepiej zaś poświadczy, że przez 7 lat działalności zawarte na nim nagrania wideo zebrały ponad 88 milionów wyświetleń.


VinAnd Sori

VinAnd Sori stanowi zaś tutaj jedyny autorski kanał YouTube, który nie jest z Polski. Co ciekawe, prowadzi go para amerykańskich chrześcijan, która w każdym jego odcinku analizuje rockowe i metalowe utwory. Bycie chrześcijanami nie przeszkadza jednak Viniemu i Sori w chwaleniu tekstów i muzyki choćby takiego Behemotha czy Mgły, czyli mocno szatańskich załóg. Mnie natomiast najbardziej na tym kanale utkwił w pamięci odcinek z traumatycznym utworem „Daddy” Korna. Zwłaszcza przez pryzmat emocjonalnej reakcji Sori oraz pocieszającego ją Vina.


To jest moje „Top 5” kanałów YouTube o muzyce metalowej... i z muzyką metalową. Podobnych jest tam pewnie o wiele więcej, choć te według mnie są najbardziej konkretne i wielowymiarowe. A Wy co o nich sądzicie?

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Algimantas Dailidė — nazistowski zbrodniarz, któremu nie pozwalają umrzeć w Polsce

Grzegorz Jurgielewicz (aka Karcharoth, aka Anextiomarus) — schizofrenik, który współtworzył podwaliny polskiego black metalu

Czarna śmierć — dlaczego nastała w średniowieczu i jak zmieniła Europę. Opinia subiektywna